AMD Threadripper Pro için doğrudan satın alma imkanı getiriyor

Teknoloji r1b 14/01/2021

Threadripper Pro’nun enerjisini özlemini duyanlar, sadece bu güce kavuşmak için bir ThinkStation satın almak istemeyenlerin talih ayaklarına geliyor. Mart ayından itibaren AMD bu CPU’ları direkt tüketicilere satmaya başlamış olacak ve Lenovo’nun bu işlemci serisine hususi erişimini sonlandıracak.

Saf Threadripper birçokları için informasyon işlem gücünün zirvesi şeklinde görünse de, Pro serisinin onlara ihtiyacı olanlara ciddi şekilde yararlı olacak bazı avantajları bulunuyor. Bu tarz şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hafıza kanalları dörtten sekize olacak şekilde iki katına çıkarıldı.
  • PCI-E veri yolları 64’ten 128’e olacak şekilde iki katına çıkarıldı.
  • Hafıza kapasitesi 256 GB’tan 2 TB’a genişletildi.

Bu devasa sayıları gerçek dünya koşullarında resmedecek olursak; Threadripper Pro, genişletilmiş hafıza kapasitesi yardımıyla kullananların daha büyük veri kümeleriyle çalışmasına olanak tanıyor. Ek olarak, tonlarca grafik yada ağ kartına gerekseme duyan kullanıcılar için iki kat genişleme sağlıyor.

Doğal ki, tüm bu özellikler, onları destekleyebilecek anakartlar olmadan hiçbir anlam ifade etmiyor. Sonuçta anakartta bir tek 4 tane PCI-E 16x yuvası olsaydı, 128 tane PCI-E şeridinin anlamı ne olurdu ki? Bir AnandTech makalesi, CPU’ları desteklemek için gelmesi ihtiyaç duyulan üç ana karta dikkat çekiyor, sadece bireysel tüketici seviyesi anakartlarında aynı çeşitlilik ve seçeneği görme ihtimalimiz düşük görünüyor.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.