Clubhouse saldırı tehditlerine karşı güvenliği artırıyor

Teknoloji r1b 23/02/2021

Sesli söyleşi odalarından oluşan toplumsal ağ Clubhouse, son zamanların en popüler platformları içinde içeriyor. Sadece bu popülarite tehdit ve endişeleri de bununla beraber getiriyor. Bir siber korsanın Clubhouse’un canlı sesli söyleşi verilerini çalmaya çalmış olduğu bir süre ilkin ortaya çıkmıştı. Bu da Clubhouse’a dair gizlilik ve güvenlik endişelerini doğurmuştu.

Stanford İnternet Gözlemevi’nde (SIO) vazife meydana getiren araştırmacılar, Clubhouse’u etkileyen yada etkilemesi olası bazı güvenlik sorunlarını listeledi. Söz mevzusu problemler içinde kullanıcı ve söyleşi odası ID’leri şeklinde bilgilerin düz metin olarak geçişi de gösterilmişti. Platformdan meydana getirilen açıklamada ise verilerin fena niyetli kişilerin eline geçmemesi için lüzumlu önlemlerin alındığının altı çizilmişti.

Kısa bir süre ilkin ise bir kullanıcının Clubhouse’taki sohbetleri üçüncü taraf bir web sitesine aktardığı ortaya çıkmıştı. Söz mevzusu kullanıcı platformdan engellenirken, meydana getirilen açıklamada yeni güvenlik önlemleriyle bu durumun tekrarlanmasının önüne geçileceği açıklandı.

Clubhouse’a dair en mühim kaygı ise uygulamanın arka taraf operasyonlarını merkezi Şanghay’da bulunan Agora isminde girişimin yönetmesi. SIO için çalışan uzmanlar, bundan dolayı Clubhouse’un verdiği taahhütlere şüpheyle bakılması icap ettiğini belirtiyor.

Agora’dan meydana getirilen açıklamada ise müşterilerin tespit edilebilir bilgilerini saklamadığı yada paylaşmadığı vurgulandı. SIO ise tüm kullananların Clubhouse’taki sohbetlerin kaydedildiği bilinciyle hareket etmesi icap ettiğini belirtti.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.