Facebook’un üzerinde çalıştığı akıllı saat ile ilgili dikkat çekici kamera detayı

Teknoloji r1b 11/06/2021

Feysbuk hemen hemen kamuoyuna açıklamadığı ilk akıllı saatine yönelik yeni bir yaklaşım geliştiriyor ve şirket bu saati gelecek yaz piyasaya sürmeyi planlıyor. The Verge sitesinin öğrendiğine nazaran aygıt Feysbuk’un, Instagram da dahil olmak suretiyle, uygulama ailesinde paylaşılabilecek fotoğrafları ve videoları çekmek için bilekten ayrılabilen iki kameralı bir ekrana haiz olacak.

Saatin ön tarafında, ekranın yanında bulunan kamera ilk olarak görüntülü arama için kullanılırken arkadaki 1080p, otomatik odaklı kamera, bilekteki paslanmaz çelik çerçeveden ayrıldığında çekim yapmak için kullanılabilir. Projeyi yakından bilen ve her ikisi de Feysbuk’un izni olmadan konuşmak için anonimlik talep eden iki kişiye nazaran Feysbuk, kamera parçasını sırt çantası benzer biçimde şeylere takmak için aksesuarlar tasarlamayı düşünüyor ve bunun için çeşitli şirketlerle görüşüyor.

Buradaki amaç, saat sahiplerini cihazlarını akıllı telefonların şimdi kullanıldığı şekillerde kullanmaya teşvik etmek benzer biçimde görünüyor. Feysbuk CEO’su Mark Zuckerberg’in, Feysbuk’un insanlara yetişme kabiliyetini büyük seviyede denetim eden iki hakim cep telefonu platformu geliştiricisi olan Apple ve Google’ı aradan çıkararak daha çok tüketiciye aygıt yöntemiyle yetişme planının da bir parçası niteliğini taşıyor.

Planlanan aygıt, Feysbuk’un bilhassa bilek için bir donanım çıkarmaya yönelik ilk adımı niteliğini taşıyor. Apple ile aslına bakarsanız anlaşmazlığa düşmüş olduğu bir zamanda onunla başka bir rekabet sahası yaratıyor. Apple, Feysbuk benzer biçimde uygulamaların toplayabileceği veri türlerini sınırlayarak kendisini gizliliğin koruyucusu olarak konumlandırırken, Feysbuk senelerdir kullanıcı verilerini ele almasıyla ilgili skandallarla kuşatılmış durumda bulunuyor. Bu dinamik Feysbuk için, bilhassa de saati kalp atış hızı monitörlü bir fitness aleti olarak konumlandırmayı düşündüğü için insanları yaklaşan Apple Watch rakibini satın almaya ikna etmek için sıkıntılı bir cenk yaratabilir.

Feysbuk akıllı saati mobil veri desteğine haiz olacak

Mevzuya aşina olan kişiler, Feysbuk’un saatte LTE bağlantısını desteklemek için ABD’deki önde gelen mobil operatörlerle beraber çalıştığını, kısaca çalışmak için bir telefonla eşleştirilmesine ve mağazalarında satmasına gerek kalmayacağını söylemiş oldu. Saat beyaz, siyah ve altın renginde olacak ve Feysbuk başlangıçta yüz binler seviyesinde satış yapmayı hedefliyor. Bu, genel akıllı saat pazarının oldukça minik bir dilimini oluşturacaktır. Karşılaştıracak olursak, Counterpoint Research’e nazaran Apple, geçen yıl 34 milyon akıllı saat sattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus Nord CE sızıntısı tasarımı ve fiyatı gösteriyor


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.