HarmonyOS için Huawei akıllı telefonlara geliş tarihi belli oldu

Teknoloji r1b 23/02/2021

ABD’nin koyduğu tecim yasağının arkasından Huawei telefonları herhangi bir Google uygulamasının, Google Play Store’un yada arka planda bulunan Google servislerinin olmadığı ayıklanmış bir Android versiyonu kullanmak mecburiyetinde bırakılmıştı. Sadece şirket HarmonyOS yazılımıyla yeni bir türde çözüm sunmaya hazır görünüyor.

HarmonyOS geliştirme emek harcamaları birkaç senedir sürüyor. Bu işletim sistemi ilk olarak Nesnelerin İnterneti platformu olarak ortaya çıkmıştı. Sadece hemen sonra akıllı telefonları da çalıştırabilecek bir sisteme dönüştü. Huawei, dün gerçekleştirdiği Huawei Mate X2 lansmanında, HarmonyOS’in nisan ayından itibaren amiral gemisi Huawei telefonlarına geleceğini deklare etti.

Akıllı hoparlör, giyilebilir ürünler ve öteki cihazlarda çoktan gördüğümüz HarmonyOS, şimdi daha çok mobil cihaza geçiş halletmeye hazır görünüyor. Aslen bu gelişme şaşırtıcı sayılmaz, şu sebeple geçtiğimiz eylül ayından beri Huawei’nin bu yönde emek harcamalar yaptığını, bizzat kendi duyurusuyla öğrenmiştik.

Ne var ki, hemen hemen tam eksikleri olan olmalı ki, Huawei Mate X2 de Google’sız Android ile çıkacak. Sadece bu telefon nisan ayında HarmonyOS güncellemesini alacak ilk telefonlardan biri olacaktır. Huawei, yazılım güncellemesinin aynı zamanlarda öteki amiral gemisi Huawei telefonlarına da geleceğini kaydetti.

Şu anda Huawei’nin mevzuyla ilgili olarak verdiği daha çok data yok. Hangi mevcut Huawei akıllı telefonları HarmonyOS güncellemesini alacak, bilmiyoruz. Sadece Huawei Mate 40 Pro şeklinde üst derslik cihazlar listenin başlangıcında yer alacaktır.

HarmonyOS’in iyi mi çalışacağını yada Huawei’nin kendi uygulama mağazasıyla gelen Android kullanıcı arayüzünden ne şeklinde farklılıklara haiz olacağını bilmiyoruz. Huawei, işletim sistemleri içinde geçişin kullanıcılar için kolay ve süratli olacağını söylemişti. Sadece bu mevzu hakkında hemen hemen fazla detay paylaşmadı.

HarmonyOS giriş seviyesi telefonlarda bile iyi şekilde çalışabilir

Bildiğimiz, Huawei HarmonyOS’in fazla ağır olmayan yapısına güveniyor. Bu da akıllı telefonun donanımını fazla zorlamayacağı anlamına geliyor. Bu işletim sistemi değişik donanım türleri içinde kesintisiz bir edinim sunmayı hedefliyor. Fazla ağır olmayacaksa, üst derslik cihazlar kadar giriş seviyesi cihazlarda da iyi şekilde çalışacaktır.

Ayrıca kısa sürede çıkan bazı haberler, HarmonyOS’in özünde Android işletim sistemi bulunduğunu işaret ediyordu. Bu da mantıklı, şu sebeple bu sayede Huawei, Android uygulamalarını kolaylıkla AppGallery’ye taşımış olduğu geliştiricilerin, uygulamalarını HarmonyOS’e de kolaylıkla uyarlamalarını elde edecektir.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.