iPhone 13 serisinin kamera sistemi için yeni iddia

Teknoloji r1b 10/06/2021

Apple yeni iPhone serisiyle kamera inovasyonunda tekrardan kontrolü ele alabilir. DigiTimes sitesinin haberine gore, şirket yeni iPhone’larının kameralarında ses bobinli motor (VCM) kullanımını artıracak. VCM talebinin artması, iPhone 13 serisi için daha gelişmiş 3D sensörleri ve üst derslik kamera modüllerini işaret ediyor.

DigiTimes’ın haberinde, Tayvan’daki VCM tedarikçilerinin bu aydan itibaren Apple’dan yüksek hacimli siparişler beklediği açıklandı. Aynı kaynaklar, Huawei’nin siparişlerindeki düşüşün tesirinin Apple yardımıyla azaltılabileceğini de dile getirdi. ABD’nin uyguladığı yaptırımlar sebebiyle sıkıntılı zamanlar yaşayan Huawei’nin aygıt çıkarma takvimi de sarkmış durumda.

Haberde Apple’ın VCM bileşen üreticilerinden talebinin karşılanması adına üretim kapasitesini yüzde 30 ila 40 oranında artırmalarını istediği data yer ediniyor. Kaynaklar, Apple’a meydana getirilen sevkiyatların temmuz ayı itibarıyla tüm Android üreticilerinin toplamına eşit bir seviyeye gelebileceğini de belirtiyor.

Bu iddia ilk başta kulağa birazcık abartılı gelse de, birazcık düşününce daha makul bir hâle bürünüyor. Daha üst segment cihazlarda kullanılan VCM’ler için Apple’ın daha geniş hacimli talepte bulunması mantıklı görünüyor. Üst segment aygıt pazarında Apple’ın Android üreticilerinin önünde bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

iPhone 13 serisinin tanıtımı için eylül ayı işaret ediliyor. Önümüzdeki dönemde yeni iPhone’larla ilgili yeni haber ve dedikoduların gündeme gelmesi de sürpriz olmayacaktır.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.