iPhone için yeni pil yönetim özelliği yolda

Teknoloji r1b 08/04/2021

Apple, iPhone sahiplerinin cihazlarının pil ömrü mevzusunda daha çok informasyon sahibi olması adına yeni yollar geliştirmeye devam ediyor. Şirket gelecekte çıkacak iOS sürümlerinde bu amaca hizmet edecek yeni özellikler sunacağının sinyalini veriyor. ABD Patent ve Marka Ofisi tarafınca geçtiğimiz hafta onaylanan bir Apple patenti, iPhone pilinin biteceği zamanı tahmin eden ve kullanıcıyı uyaran bir sistemin varlığını gösteriyor.

.gadsense_slot_1{display:inline-block;width:336px;height:280px;}
@media(min-width:768px){ .gadsense_slot_1{width:300px;height:250px;}
}
@media(min-width:960px){ .gadsense_slot_1{width:336px;height:280px;}
}

Bu yeni sistem patent dosyasında “Şarj için akıllı tavsiye bildirimi” şeklinde tanımlanıyor. Pili korumaya alan bazı mevcut iOS özelliklerinin aksine, yeni sistemde kullanıcılara mevcut kullanım senaryoları çerçevesinde pilin daha ne kadar çalışacağı mevzusunda informasyon veriliyor.

Mevcut cihazlarda kullanıcılar ilk düşük pil bildirimini pilin doluluk oranı yüzde 20’ye indiğinde görüyor. Sadece yeni patent bu bildirimlerin daha akıllı ve kişisel hâle gelmesinin mümkün bulunduğunu gösteriyor.

Şirket, bir kullanıcının gece yatmadan ilkin telefonunu şarj takmayı unutması ve işe gitmeden ilkin “düşük pil” uyarısıyla karşılaşmasını örnek gösteriyor: “Düşük pil uyarısı, çoğu zaman durağan(durgun) bir noktada gösteriliyor ve burada kullanıcıya lüzumlu aksiyonu alması için kafi süre kalmayabiliyor. Mesela, telefonunu her gece yatmadan ilkin şarja takan biri bunu bigün unuttuğunda sabah işe gitmeden ilkin ‘düşük pil’ uyarısını görebiliyor. Sadece burada kendisinin şarj için kafi zamanı olmuyor.”

Apple macOS bilgisayarlarında kullanıcılarına pilin tahmini emek verme süresini gösteriyor. Sadece iPhone’lar için tasarlanan sistemin bundan daha karmaşık bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Kullanıcı davranışlarını inceleyecek olan sistem, her gün için değişik bir şarj rutini oluşturacak. Bu sistem kullanıcının konumundan da yararlanacak. Sadece Apple konum verisinin gizlilik sebebiyle bir tek aygıt üstünde işleneceğinin altını çiziyor.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.