Microsoft Word’e önümüzdeki ay metin tahmin özelliği geliyor

Teknoloji r1b 23/02/2021

Microsoft, Word için yenilik getirmeye devam ediyor. Bilhassa son dönemde yeni özellikler için kolları sıvayan şirket, en on Word’ün daha çok koyu mod desteğine haiz olacağını duyurmuştu. Yazılım devinin şimdiki hedefi ise Microsoft Word için metin tahmin hususi durumunu kullanıcılara sunmak.

Önümüzdeki mart ayında Microsoft Word’e metin tahmin hususi durumunu getirmeyi planlayan şirket, bu özelliğin Google Docs’ta bulunan ”Smart Compose” özelliğiyle benzer şekilde çalışmasını hedefliyor. Tahmin için makine öğrenme modelini kullanacak olan özellik, kullanıcılara doküman oluşturma esnasında vakit kazandırmayı amaçlıyor.

İlk etapta Microsoft, geçtiğimiz yıl metin tahmini hususi durumunu Word, Outlook ve Microsoft 365’in kontrol sürümüne dahil etmişti. Ofis araçlarıyla ilgili yol haritasını belirleyen firmanın sunmuş olacağı yeniliklerden biri, geçtiğimiz yıl betası duyurulan metin tahmin özelliği olacak.

Görünüşe bakılırsa Microsoft, metin tahmin hususi durumunu kullanıma sunmaya hazır. Nitekim Microsoft 365 için planlanan yol haritasına bakılırsa, Word için metin tahmini özelliği mart ayında kullanıcılara sunulacak. Şirket tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa bu özellik, doğru ve yerinde tahminlerle kullananların bir metni daha süratli ve verimli bir halde yazabilmelerini sağlıyor.

Microsoft’un bu yeni özellik ile aslolan hedefi, kullananların ne yazacağını tahmin ederek yazma işlemini oldukça daha süratli ve verimli hale getirmek. Her kullanıcıya uygun kelimeler önerecek olan bu özellik yardımıyla, Word üstünde yazı yazarken algoritma açısından en uygun olan kelimeleri ve cümleleri görmek mümkün olacak.

Tavsiye olarak sunulan kelimeler gri renkte vurgulanırken, uygun bulunduğunu düşündüğünüz bir kelimeyi ”Tab” tuşuna basarak yazınıza süratli bir halde adapte edebileceksiniz. Önerileri uygun bulmadığınız takdirde yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey ise ”Escape” tuşuna basmak.

Microsoft Word için sunulacak metin tahmin özelliği, teoride son aşama güzel bir yenilik. Sadece bu benzer biçimde yeniliklerde mühim olan, pratikte ne aşama yararlı olacağıdır. Mart ayında gelmesi beklenen bu özelliğin, kullanıcıya özgü yazım stilini belirlemede ne aşama etkili olacağını ise vakit gösterecek.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.