Türk Telekom’dan 5G teknolojileri ile ilgili önemli iş birliği

Teknoloji r1b 14/01/2021

Türk Telekom ve suni zekâ tabanlı güvenli ağlar mevzusunda önder bir şirket olan Juniper Networks, 5G teknolojilerinde çığır açacak bir iş birliğine imza attı. Türk Telekom Grubu şirketi Argela’nın ABD’deki iştiraki olan Netsia’nın sunmuş olduğu patentli RIC teknolojisi, Juniper’in ürün portföyüne münhasıran entegre edilerek tüm dünyada mobil ağlara verimlilik ve esneklik sağlayacak.

Türk Telekom’un dünyaya teknoloji ihracı yolunu açan iş birliği ek olarak, iki firmanın telekomünikasyon alanında dünyanın en mühim gündem maddesi olan 5G ve hizmet sağlayıcılarına yönelik yeni nesil kontakt çözümleri mevzusunda teknoloji üretimi ve geliştirmelerini içeriyor.

Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom ve güvenli suni zekâ tabanlı ağlar mevzusunda önder olan Juniper Networks, 5G’yi destekleyen teknolojiler üstüne iş birliği yapmış oldu. Antak kalma ile Türk Telekom Grup şirketlerinden Argela’nın (yeni nesil şebeke çözümleri elde eden) ABD’deki iştiraki Netsia’ya ilişkin Radyo Akıllı Kontrolcü (RIC-Radio Intelligent Controller) teknolojisi, Juniper tarafınca daha da geliştirilerek Juniper’in orkestrasyon portföyüne entegre edilecek. Bu sayede hizmet sağlayıcılara uçtan uca ağ dilimlemeyi ve düzenlemeyi mümkün kılan güvenli, garantili bir hizmet deneyimi sunulması hedefleniyor.İmza töreninde konuşan Türk Telekom CEO’su Umut Önal, “Kapsamlı iş birliğimiz ile dünyaya teknoloji ihraç etme mevzusunda kararlılığımızı gösteren somut bir adım daha attık.” dedi.

Umut Önal: “Türk mühendisliğinin başarısını dünyanın hizmetine sunuyoruz”

Küresel 5G standartlarını belirlemede etkin rol oynayacak en yeni RIC teknolojileri üstünde uzun süredir çalıştıklarını belirten Önal, Netsia’nın geliştirdiği yazılımların, geleceğin mobil kontakt gereksinimleri için yüksek kapasiteli, ölçeklenebilir, esnek, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sağladığını kaydetti. “Netsia’nın data birikimi ve ürünleştirme kapasitesinin Juniper’in satın alan ağı ve coğrafi erişimi ile birleşmesiyle kuvvetli bir sinerji yakaladık. Juniper ve Netsia, şimdiden bu işbirliğimizi SDN özellikli genişbant erişim alanına genişletmenin yollarını aramaya başladılar bile. Türk Telekom Grubu olarak, Türk mühendisliğinin başarısı olan ürünlerimizi dünyanın hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Juniper Networks CEO’su Rami Rahim ise 5G uygulamaları için önümüzdeki on yılda doğru hizmet deneyimini sağlamanın anahtar önemde olduğuna inandıklarını kaydetti. “Birinci derslik RIC teknolojisinin geliştirilmesi ve entegrasyonu, uçtan uca ağ dilimleme ve suni zekâ odaklı hizmet deneyiminin enerjisini birleştirerek bizleri bu gösterime bir adım daha yakınlaştırıyor.” dedi Rahim. “Türk Telekom ve Netsia ile olan dinamik iş birliğimizi, teknoloji geliştirmeye açık bir yaklaşım, uç hizmet noktalarında programlanabilir teknolojilerin önemi ve mahalli bulut altyapısına doğru ilerlemeye dayanan ortak ilkeler üstüne kurduk. Kısacası, kurumlarımız bulutun ağ, ağın da bulut olduğu mevzusunda hemfikirler.”

Afet anlarında çözüm elde eden teknoloji 

Open RAN (Açık Radyo Erişim Ağı) teknolojisini operasyonel hâle getiren eleştiri işleviyle RIC, dilimlenmiş mobil ağların bulut üstünden akıllı denetimine olanak tanıyor. Artırılmış verimlilik ve esneklik sağlıyor. Bu yeni dilimleme teknolojisi, baz istasyonunu sanal olarak programlayarak istenilen baz istasyonuna istenen kapasitenin verilmesini sağlıyor. Bu sayede afet anlarında ilk yardım ve kurtarma ekiplerinin aramalarını önceliklendirmek ve bir tek belli bir bölgenin kapasitesini artırarak başarısız aramaların önüne geçmek de mümkün olacak.

Küresel 5G ekosistemini güçlendirecek

İş birliği, Türk Telekom başta olmak suretiyle tüm operatörlerde açık ve akıllı 5G radyo altyapısının yayılımını sağlayarak Open RAN ve 5G ekosistemini güçlendirecek. Operatörlere, performans artışı, verimlilik ve ölçeklenebilirlik dâhil pek fazlaca operasyonel ve ticari yarar sağlayacak. Türk Telekom’un, tüm yeni nesil Open RAN ve 5G dağıtımını desteklemek amacıyla 2021 sonundan itibaren Juniper’in ürün ve çözümlerini ekosistemine dağıtması hedefleniyor. RIC teknolojisinin Juniper’in ürün portföyüne entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla Netsia’nın teknik alandaki uzman ekibi da Juniper ekibine kalıcı bir halde aktarma edilecek.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.